Wschód Kultury, Europejski Stadion Kultury i niesamowity koncert główny - 1 2024

Wschód Kultury, Europejski Stadion Kultury i niesamowity koncert główny

W dniach 24-26 czerwca 2022 r. Rzeszów po raz dwunasty gościł największy interdyscyplinarny festiwal kulturalny Podkarpacia. Tak jak w latach ubiegłych piątek, w którym kończy się rok szkolny był pierwszym dniem Wschodu Kultury – Europejskiego Stadionu Kultury.

Przedsięwzięcie ma swój początek w roku 2011, kiedy to odbyła się pierwsza edycja Europejskiego Stadionu Kultury. Festiwal miał wówczas za zadanie promocję poprzez kulturę turnieju piłkarskiego UEFA EURO 2012, organizowanego wspólnie przez Polskę i Ukrainę. Od 2013 roku ESK jest częścią przedsięwzięcia pod nazwą Wschód Kultury, łączącego najciekawsze festiwale kulturalne w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. Inicjatywa realizowana jest przez poszczególne miasta we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury

Tradycyjnie już dla Europejskiego Stadionu Kultury najważniejszym punktem programu był piątkowy Koncert Główny. Na ogromnej scenie zlokalizowanej w Parku Sybiraków w Rzeszowie zaprezentowali się w wyjątkowych kolektywach artyści z Polski i zagranicy. Od lat w trakcie wydarzenia prezentowana jest uczestnikom festiwalu kultura Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego (m.in. Ukrainy, Gruzji, Armenii). W roku 2022 organizatorzy postanowili w sposób szczególny zaprezentować artystów z Ukrainy. Wydarzenie rozpoczął Gitarowy Hymn Ukrainy – Polish Guitar Masters for Ukraine, następnie zaprezentowała się Kaśka Sochacka w ramach rozgrzewki przed daniem głównym – występami muzycznych kolektywów. Te z kolei stworzyli w 2022 r.: Viki Gabor i Malene (Armenia), Ania Rusowicz i Julija Belei (Ukraina), Król i Alyona Alyona (Ukraina) oraz Afromental i Tautumeitas (Łotwa). Wydarzenie transmitowane było przez TVP.

Trzy dni pełne kultury i koncert główny

ESK to nie tylko Koncert Główny. Festiwal to trzy dni wypełnione muzyką, przedstawieniami, spotkaniami autorskimi i atrakcjami dla młodszych i starszych. Uczestnicy festiwalu mogli wziąć udział w koncertach i spotkaniach w Klubie Festiwalowym zlokalizowanym w tym roku w fosie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Ponadto w pobliżu Fontanny Multimedialnej nieopodal Klubu Festiwalowego zrealizowano warsztaty rodzinne z jogi, Smyk Arenę RDK oraz zaprezentowano Największy Bęben Świata.

W ramach festiwalu odbyło się również m.in. Silent Disco, występ mobilnej Orkiestry na Dużym Rowerze czy Performance „Oddźwięk” w Rzeszowskich Piwnicach – Interaktywnej Instytucji Kultury. Na tegoroczną edycję Wschodu Kultury – Europejskiego Stadionu Kultury złożyło się kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń kulturalnych, które zrealizowano w 16. lokalizacjach na terenie Rzeszowa.